Bruno Catalano Eserlerindeki Eksik İnsanlar

0

1960 yılında Sicilyalı bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Fas’ta dünyaya gelen Bruno Catalano, küçük yaşta ailesinin Fransa’ya yerleşme kararıyla kendini bir geminin güvertesinde doğduğu topraklarla vedalaşırken bulur.

Ailesiyle Marsilya’ya yerleşir ve zor bir alışma süreci geçirir. Şu an sanatını yeşerten tüm tohumlar Catalano’nun ruhuna, emrivaki misafirleri pek de sevmeyen bu şehre adapte olmaya çalışırken atılmıştır.

Eserleri hakkında şunları söyler: “Hayat yolunda hepimiz birer yolcuyuz, kimimiz iş kimimiz ise kendimizi aramak uğruna yola koyuluyoruz. Heykellerim de bir sebepten yola çıkmış, bir dünyanın insanı değil de dünyada bir insan olan ve çıkılması kaçınılmaz yolculuklara koyulmuş kişiler… Ayakları üzerinde duran ve evleri valizleri olan özgür ruhlar. Eğer yüzlerine bakarsanız hepsinde ortak bir şey görürsünüz, gurur. Yola çıkmış olmanın ve yol alıyor olmanın haklı gururu ile başı dik yürüyen insanlar hepsi. En önemlisi de kendilerini gerçekleştirmeye çalışan, her an kendilerini tamamlayan ‘eksik’ insanlar…”

Eserlerinin tümü için brunocatalano.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: gaiadergi.com

Paylaş