Fibromiyalji Nedir?

0

Son zamanlarda adını sık duyduğumuz Fibromiyalji Sendromu, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen romatizmal bir hastalıktır.  Yumuşak doku romatizması yada kas romatizması olarak adlandırılmaktadır.

Dünya nüfusunun yüzde 3-6 sını etkileyecek kadar yaygın bir sorun olan  fibromiyalji, iş hayatını ve gündelik yaşamı olumsuz etkilemekte ve “çağın hastalığı” olarak tanımlanmaktadır.

Hastalık tek bir şikayetten ziyade, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri, depresif ataklar ve bazen de spastik kolit denilen birçok problemin eşlik ettiği genel bir sendrom olarak tanımlanıyor.

Uzmanlar, hassas yapılı, kendilerinden beklentileri yüksek olan, titiz, mükemmeliyetçi, duygu durumları çok çabuk değişen kişilerin hastalığı olarak gördükleri fibromiyaljide stresli zamanlarda ağrılarının artma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylüyor.

Fibromiyalji sendromunun neden olduğuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte 1. derece yakınlarında fibromiyalji görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 8 kat arttığı, kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Fibromiyalji psikolojik boyutu olan bir hastalıktır. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu olanlarda ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde, çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyalji için büyük risk faktörleri arasında kabul edilir.

Belirti nelerdir?

  • Ağrı, tutukluk, yumuşak dokularda şişlik hissi
  • Yorgunluk, sabah tutukluğu
  • Uyku bozukluğu
  • Uyuşukluklar
  • Duygusal değişkenlik,
  • Baş ağrısı,
  • Adet dönemi ağrıları,
  • İshal ve kabızlık,
  • Kuru göz belirtileri,
  • Raynaud fenomeni (el ve ayaklarda soğukta oluşan renk değişikliği)

Nasıl teşhis edilir?

Teşhis koyması zor olan bir hastalık olan fibromiyalji, gerek hastanın kendini tam ifade edememesi üzerine fıtık hastalığı ile karıştırılıp yanlış tedavi edilebilmektedir. Bu hastalığa özgü bir test bulunmamaktadır ve bu belirtileri uzun süredir yaşayan bireylerin vakit kaybetmeden bir fizik tedavi doktoruna başvurması gerekmektedir.

Hastalığın teşhisinde en az 12 noktada (ensede baş-boyun geçiş noktası, önde iman tahtasının yanı, omuz başları, dirsek dış yüzü, kürek kemiğinin iç yüzleri, bel kalça geçiş noktası, kalçada dış yan dış, diz iç kısımları vb.) ağrıya hassas olunması temel şarttır. Tedavisinde gerekli durumlarda bir çok branştan destek alınabilmektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Fibromiyalji hastalarının düzenli doktor kontrolüne gitmeleri ve tedavilerini aksatmamaları iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır. Sürekli doktor değiştirmek tedaviyi de bir ölçüde aksatmak anlamına geldiği için hastaların doktor seçimine önem vermesi ve düzenli olarak aynı doktora gitmesi tavsiye edilir.

Fibromiyalji hastalarının sadece ilaç kullanarak iyileşmeleri pek güçtür. Buna ek olarak doktorların tavsiye ettikleri egzersizleri günlük yaşamlarına dahil etmeleri gerekmektedir. Bunların yanı sıra stresten arındırılmış, düzenli bir yaşam, düzenli uyku ve dengeli beslenme tedavi için çok önemli noktalardır.

Paylaş