Hayvanlar Hakkında Pek de Merak Etmediğiniz Ama Öğrendiğinizde İlginç Gelecek Bilgiler

0

Devekuşları uçamasalar da uzun ve kaslı bacakları sayesinde, özellikle yakınlarda bir tehlike sezdiklerinde, yarım saat boyunca yorulmadan saatte 90 kilometre hızla koşabilir. 50 milimetre çapındaki kocaman gözleri güneş ışınlarından korunmaları için gölgeliklidir.

Kangurular dengede durmak için kuyruklarını kullanırlar. Bu yüzden bir kangurunun kuyruğunu yerden yukarı kaldırırsanız zıplayamaz. Kangurularla ilgili -yakın zamanda yanlışlığı kanıtlanmış- bir diğer can alıcı bilgi ise osurmamaları. Bunun nedeninin midelerindeki metan önleyici bir çeşit bakteri olduğuna inanılmış. Hatta bilim insanları küresel ısınmanın önüne geçebilmek için sığırların açığa çıkardığı metan gazını bu bakteriyi sığırlara adapte ederek azaltabileceklerini ummuşlar.

Kaplanların sadece kürkleri değil derileri de çizgilidir ve bu çizgiler her kaplanda eşsizdir.

Pireler boylarının 200 katı kadar yükseğe sıçrayabilirler. Bu sıçrayış, bir insanın Empire State binası kadar zıplamasına denk sayılabilir.

Kunduzlar, dişleri devamlı uzadığı için onları uygun uzunlukta tutabilmek adına sürekli bir şeyler çiğnemek zorundadırlar.

İstiridyeler çiftleşme için hangi cinsiyetin uygun olacağına bağlı olarak cinsiyet değiştirebilirler.

Kelebeklerin binlerce lensten oluşan iki bileşik gözü olmasına rağmen sadece yeşil, kırmızı ve sarı renkleri görebilirler.Tat alma duyuları ise ayaklarındadır.

Eğer salyangoz bir gözünü kaybederse yerine yenisini çıkarabilir.

Bir kaplumbağanın cinsiyetini çıkardığı seslerden anlayabilirsiniz. Dişiler tıslarken erkekler homurdanır. Ayrıca kaplumbağalar popolarından nefes alabilirler.

Köpeklerin burun izleri, insanlardaki parmak izi gibi benzersizdir ve onları tanımlamak için kullanılabilir.

Karideslerin kalpleri kafalarında bulunur.

Koalaların parmak izleri insanlarınkinden ayırt edilemez. O kadar ki; bir suç mahallinde karıştırılmışlığı vardır.

Yarasalar bir mağaradan ayrılırken daima sola dönerler. Bacak kemikleri o kadar incedir ki 1200 yarasa türünden sadece ikisi yürüyebilir. Bunlardan biri filmlerden iyi bildiğimiz tür olan vampir yarasadır. Dişi yarasalar baş aşağı doğum yaparlar, bebeği düşerken kanatları ile onu yakalarlar.

Bir tarantula 2 yılı aşkın süre boyunca yemeksiz yaşayabilir. – Bu özelliği nasıl tarantulaya kaptırmışız 🙁 –

Orangutanların %50 kadarı kırık kemiklere sahiptir. Sebebi düzenli olarak ağaçtan düşmeleri.

Kurbağalar kusamaz. Eğer bir kurbağanın mutlaka kusması gerekiyorsa, o zaman tüm midesini çıkaracaktır.

Yusufçuklar çiftleşirken kuyrukları ile kalp şekli oluşturur.

Su samurları uyurken birbirlerinden ayrılmamak için el ele tutuşurlar.

Hayvan davranışçıları kedilerin birbiriyle iletişim kurmak için miyavlamadığını gözlemlemiştir. Kediler yalnızca insanların dikkatini çekebilmek için miyavlarlar.

Bal arıları cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapabilirler.

Flamingolar aslında beyazdır; tuzlu su karidesi ve alglerden oluşan beslenme şekilleri renklerini pembeye dönüştürmektedir. Flamingolar ancak baş aşağı yemek yiyebilirler.

Bir mavi balinanın ağırlığı 30 file denktir.

Antarktika’nın nesli tükenmeye yüz tutmuş sevimli üyelerinden olan Gentoo penguenleri eşlerine çakıl taşı armağan ederek evlenme teklif ederler.

Fareler gıdıklandıklarında gülerler. Bilim insanları fareleri gıdıklayarak pozitif duygular elde etmeye çalışmış ve başarılı olmuşlar. Fareler mutlu olduklarında kulakları yassı hale geliyor ve pembeye dönüyormuş.

Paylaş