Kapadokya’ya Neden Gitmelisiniz?

0

Nevşehir’in en güzel yerlerinden biri olan Kapadokya Türkiye’de muhakkak görülmesi gereken yerler arasında. Kendine özgü doğal oluşumu Kapadokya’yı açık müze haline getiriyor. Gezerken müze geziyor hissine kapılabilirsiniz. Kapadokya; Pers dilinde “güzel atların şehri” olarak adlandırılmıştır.

Kapadokya’nın tarihi milattan önceye dayanıyor. Ancak peri bacalarının oluşumu milyonlarca yılı buluyor. Volkanik parçaların olduğu toprak 60 milyon yıl boyunca rüzgâr ve yağmurun etkisiyle aşınarak bugün ki peri bacaları şeklini alıyor. Dünyada çok nadir görülen bu doğa harikası peri bacalarını balon ile kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Binlerce yıl birçok medeniyetlere ev sahipliliği yapan Kapadokya’nın birçok uygarlığa ait izleri bulunmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde gelen turistlerin ilgi odağı olan Kapadokya’da gezilecek yerlerin listesi oldukça fazla. Yeraltı şehirleri, açık hava müzeleri, peri bacaları, eski ibadet yerleri, çömlek yapım evleri vs.

-Göreme açık hava müzesi: Manastır eğitiminin ilk başladığı yer olarak kabul edilen göreme, Hristiyanlar tarafından kutsal sayılıyor. 1985 yılından itibaren UNESCO dünya miraslar listesinde yer alıyor. Müzede Çarıklı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Elmalı Kilise ve Yılanlı Kilesi bulunuyor.

-Derinkuyu yeraltı şehirleri: Yerden sekiz kat aşağı inilebilen şehir, saldırılardan korunmak için inşa edilmiştir. Şehirde dar geçitler, erzak depolamak için mahzen, su kuyuları gibi farklı yapılar vardır.

-Ihlara vadisi: vadinin yüksekliği 100 metreyi geçiyor. Nehir yatağı bulunan vadide eski dönemlere ait kiliseler yer alıyor.

​​​​-Paşabağ vadisi: Gövdeli peri bacalarının bulunduğu vadi, ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Balon Turu

Kapadokya’nın eşsiz manzarası ve muhteşem görsel şöleninden biri de peri bacaları ve balon. Peri bacalarını kuş bakışı izleyebileceğiniz balon turları 2-3 saat sürmektedir. Dilerseniz balon turuna katılamadan balon ile peri bacalarının dansını gün batımında izleyebilirsiniz.

Paylaş