Kas Yapan En İyi Besinler

0

Kaslı bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Bunun için spor yapmak gereklidir fakat sadece spor yapmak yeterli midir?

Kas gelişiminiz için diyetinizde mutlaka bulundurmanız gereken besinler vardır. Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Bunlar neler mi?

 

 • Yumurta

Kas yapımında önemli rol oynayan kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan yumurta yüksek kalitede protein, B vitamini ve sağlıklı yağlar içerir.

Proteinler yüksek miktarda aminoasitlerden oluşmaktadır. Kas gelişimi için çok önemli olan leucine aminoasitleri bakımından yumurta oldukça zengindir. İçeriğindeki B vitamini ise enerji üretimini sağlamaktadır.

 • Tavuk Göğsü

Yüksek miktarda protein içeren tavuk göğsünün, her 85 gramında 26 gram yüksek kalitede protein vardır. Ayrıca fiziksel aktivite ve egzersiz sırasında kas gelişimi için çok önemli olan B vitamini nicain ve B6 bakımından oldukça zengindir. Yapılan bazı araştırmalarda tavuk içeren diyetler yapan insanların yağ yakımının oldukça yüksek olduğu belirtilmiştir.

 • Süt

Protein, karbonhidrat ve yağlardan oluşan süt kas gelişim için çok önemli bir yer sahiptir.

 • Somon Balığı

Sağlığımız açısından önemli bir yere sahip olan Omega 3’ ün en çok bulunduğu besin somon balığıdır. Somon Balığı’nın her 85 gramında 17 gr protein, 2 gr omega 3 yağ asidi ve bir çok B vitamini bulunur. Kas gelişimi açısından çok önemlidir ve egzersiz sırasında kazanılan kas oranını artırır.

 • Yoğurt

Sindirim sistemimize olan faydalarının yanı sıra kas yapan bir besin olan yoğurt diyet porgramlarının vazgeçilmezidir. Hızlı sindirilen whey proteini ve yavaş sindirilen casein proteini içeren yoğurdu özellikle spordan sonra ya da yatmadan önce tüketmek proteinlerden tam olarak faydalanmamızı sağlayacaktır.

 • Ton Balığı

Yüksek oranda protein içeren ton balığı A, B12 ve B6 vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca Omega 3 yağ asitleri de barındıran ton balığının kas kaybını önlediği yapılan araştırmalarda görülmüştür.

 • Yağsız Dana Eti

Yüksek kaliteli protein, B vitaminleri, mineraller ve kretain bakımından oldukça zengin olan dana etinin kas gelişiminin artırdığı bilinmektedir. 85 gram %95 yağsız dana eti, yüksek oranda protein, 145 gr kalori ve 5 gr yağa sahiptir.

 • Lor Peyniri

Diğer peynirlere oranla içerdiği protein açısından daha zengin olan az yağlı lor peynirinin 200 gramında, 28 gr protein içerir ve içerisinde önemli bir aminoasit olan leucine barındırır.

 • Soya Fasulyesi

Protein, K vitamini, demir ve fosfor açısından zengin olan soya fasulyesi kas yapan besinler arasında yer almaktadır. Yarım bardak (86 gr ) pişmiş soya fasulyesinde, 15 gr protein, sağlıklı bir çok yağlari, bir çok vitamin ve mineraller içerir.

 • Hindi Göğsü

Yüksek miktarda protein içeren ve neredeyse hiç karbonhidrat ve yağ içermeyen hindi göğsü B vitamini bakımından oldukça zengindir. B vitamini karbonhidratların işlenmesine yardımcı olmakla birlikte egzersiz yapma yeteneğini artırır.

 • Fasulye

Protein açısından zengin olan fasulyeler ayrıca lif, B vitamini, magnezyum, fosfor, demir kaynağıdır. Kas yapımı açısından oldukça faydalıdır.

 • Kiona

Kas üretimi açısından protein ağırlıklı besinlerin yanı sıra vücudun aktifliğimizi korumak için ihtiyacınız olan yakıtı olmamız gereklidir. Bunu sağlayabileceğimiz besinlerin başında Kiona gelir. Bir bardak pişmiş Kionada, 40 gr karbonhidrat, 8 gr protein, 5 gr lif ve yeterli miktarda fosfor ve kasların ve sinirlerin işlevinde çok önemli rol oynayan magnezyum bulunur.

 • Nohut

Protein, karbonhidrat ve lif bakımından çok zengin olan nohutu diyetinizin vazgeçilmez bir parçası olarak kullanmanızda fayda vardır. 1 bardak ( 250 gr ) pişmiş nohutta 12 gr protein, 50 gr karbonhidrat ve 10 gr lif bulunur.

Paylaş