Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesinin önüne nasıl geçilir?

0

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi neredeyse her evde ortak bir sorun haline gelmiştir. Bu durumda dikkat edilmesi gerekenler dökülen tüy miktarı mevsimle olan ilişkisi, dökülen tüylerin sağlıklı tüyler mi, ölü tüyler mi anlaşılabilmesi oldukça önemlidir.

Mevsime bağlı tüy dökülmeleri kedi ve köpeklerde yılda 2 defa görülmektedir. Bunun dışındaki dökülmeler çeşitli hastalıklardan ya da yeterli bakım ve besleme şartlarında barındırılmayan kedi ve köpeklerde görülmektedir.

Tüy dökülmelerine sebeb olan çeşitli hastalıklar, mantar enfeksiyonları, uyuz, parazitel etmenler, hormonal bozukluklar ve alerjik etkenlerdir. Bu gibi hastalıklara sahip kedi ve köpeklerde deride kızarıklık, tüylerde matlık ve yoğun bir tüy dökülmesi görülür.

Tüylerin düzenli Taranması
Kedi ve köpeklerin düzenli taranmaması durumunda tüy döküntüleri görülmektedir. Bu durumda dökülen tüyler genellikle ölü tüyler veya dökülmeye yüz tutmuş tüylerdir. Bu tüylerin uygun tarak ya da fırçalarla düzenli taranması durumunda tüy dökülmelerinde ciddi oranda azalmalar görülecektir. Taranarak ayrılmayan ölü tüyler, sağlıklı tüylerle birbirine girerek topak haline gelecektir. Bu topaklaşma sonucu deri hava alamaz ve daha büyük tüy döküntülerine sebeb olur. Bu nedenle tüylerin gün aşırı uygun tarak ya da fırçalarla en az 10dk. taranması tüy dökülme problemlerini ortadan kaldıracaktır.

Beslenme hataları
İçeriği dengeleri biçimde hazırlanmayan yetersiz ve kalitesiz gıdalarla beslenen kedi ve köpeklerde tüy döküntüleri görülmektedir. Kedi ya da köpeğinizi beslediğiniz kuru mama yada diğer gıdaların içeriğinde protein, vitamin, esansiyel yağ asidi değerleri dengeli değilse. Tüy döküntüleri oluşacaktır.

Besin takviyeleri
Deri ve tüy sağlığını destekleyen Vitamin, Omega 3, Omega 6 ve esansiyel yağ asitleri deri ve tüy sağlığını güçlendirecek ve tüy döküntülerinin önüne geçecektir.

Paylaş