Keman ailesi

0

Keman, ilk 16. yüzyılın başlarında bazı kaynaklara göre İtalya’da bazı kaynaklara görede Almanya’da kullanılmaya başlanmış yay(arşe) ile çalınabilen bir telli çalgıdır. Yaylı çalgılar arasında en geniş ses aralığına sahip olması kemanı diğer yaylı entrümanlara göre daha çok tercih edilmesine sebep olmuştur. Gövdesinin arka tarafı ve yanları akçaağaç, ön tarafı köknar ağaçlarından oluşmaktadır.

Keman ailesinin 4 üyesi bulunmaktadır.

  • keman
  • viyola
  • viyolonsel
  • kontrbas

Keman;
Boyut olarak aileni en küçük üyesi olup, çene altı ile sol omuz arasına sıkıştırılarak, sol elin parmakları ile tutulur. Sağ el ile yay, keman tellerine sürtülerek çalınır. Viyola’ya göre daha tiz bir sese sahiptir.

Keman akordu üst telden aşağıya göre sırasıyla; Sol(G), Re(D), La(A), Mi(E) şeklinde yapılır.

Viyola;
Keman’a göre biraz daha büyük, aynı şekilde keman gibi, çene altı ile sol omuz arasına sıkıştırılarak, sol elin parmakları ile tutulur. Sağ el ile yay, keman tellerine sürtülerek çalınır. Kemana göre daha kalın ve yumuşak (soft) bir sese sahiptir.

Viyola akordu üst telden aşağıya göre sırasıyla; Do(C), Sol(G), Re(D), La(A) şeklinde yapılır.

Viyolonsel;
Halk arasında genellikle Çello olarak bilinir. Aslında çello ismini İtalyanca’daki karşılığı violoncello‘dan almaktır. Viyolaya göre daha kalındır. Keman ve viyolana’nın aksine oturarak bir metal çubukla yere dayanan viyolonsel’i dizlerinin arasına sıkıştırarak sabitler ve sol eli üst tarafta sap kısmında, sağ eli alt tarafta yay’ı (arşe) tellere sürterek ses çıkması sağlanır. İcra edilecek şarkıya göre hem solo hem de bas enstrüman olarak kullanılabilir. Dört oktavlık sese sahiptir.

Viyolonsel akordu üst telden aşağıya göre sırasıyla; Re(D), La(A), Sol(G), Do(C) şeklinde yapılır.

Kontrbas;
Keman ailesinin en büyük üyesidir. Adından da anlaşılacağı gibi bas bir enstrümandır. Keman ailesinin en kalın sesine sahiptir. Ayakta durarak ya da çok nadirde olsa yüksek bir yere oturarak çalınır.

Kontrbas akordu üst telden aşağıya göre sırasıyla; Mi(E), La(A), Re(D), Sol(G) şeklinde yapılır.

Paylaş