Keten Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

0

Keten tohumunun insan vücudu üzerinde önemli faydaları vardır. 6000 yıldır tüketilen keten tohumu dünyanın, besin değeri en yüksek olan yiyeceğidir.

Besin Değeri

Keten tohumu büyük bir lif ve protein kaynağıdır. Alfa-linolenik asit, Omega3 yağ asitleri ve lignanlar bakımızdan zengindir. Tyamin, manganez ve magnezyum mineralleri içerir. Ayrıca zengin C vitamini, B6 kaynağı olup, kalsiyum, demir, potasyum, sodyum içerir. O kolestrol barındırı

Keten Tohumunun sağlığımıza bir çok faydası vardır. Bunlar neler mi?

  • En güçlü bitkisel östorojen içeren besindir.
  • Menepoz dönemi için bulunmaz nimettir.

Kadınlarda kemik erimesi ve menopoza bağlı ateş basmasını önler.

  • Kansere karşı korur

Kadınları meme kanserine karşı korur.  Erkeklerde prostat kanseri riskine karşı tüketilmesi önerilir.

  • Unutkanlığı önler

İçeriğindeki Omega3 sayesinde unutkanlığı tedavi edici özelliğe sahiptir.

  • Diyabeti tedavi eder

Hem çözünebilir, hem de çözünemeyen lif bakımından zengin olan keten tohumu diyabeti olan kişilerde normal kan düzeylerini korumaya yardımcı olur.

  • Sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur

Uzun süre tokluk hissi vermesi sebebiyle kilo vermek isteyenlerin diyetinde mutlaka bulundurması gereken bir besindir. Ayrıca vücuttaki zararlı maddelerin atımında yardımcı olur.

  • Sindirim sistemini düzenler

Mide ve bağırsakta bulunan bütün zarların temizlenmesine yardımcı oluyor ve iltihap oluşmasını önlüyor. Hemen herkesin karşılaştığı sindirim sorunlarının önüne geçmek için keten tohumunu düzenli olarak kullanmakta fayda vardır.

  • Cilt ve Saç bakımında kullanılır

Keten tohumu yağı egzama ve iltihaplı cilt problemlerine iyi gelir.

Keten tohumu yağı kırılgan saçları ve tırnakları tedavi edebilir ve parçalanmasını önleyerek daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Nasıl Yenir?

Keten tohumunu yoğurdun içine koyarak, evde yaptığınız smoothilere ekleyerek tüketebilirsiniz. Günlük 1-2 tatlı kaşığı yemeniz yeterli olacaktır.

Faydalarını öğrendiğiniz keten tohumunu daha sağlıklı bir yaşam için diyetinize eklemek elinizi çabuk tutsanız iyi olacak.

Sağlıkla kalın…

Paylaş