Mandalinadan Gelen Şifa

0

Doğanın en güzel renklerine sahip turunçgiller ailesinin belki de en sevilen meyvelerinden biri olan mandalinanın muhteşem tadının yanı sıra sağlığımıza da bir çok faydası bulunmaktadır.

Karbonhidratlar açısından zengin olmasının yanı sıra yüksek miktarda lif, protein, E ve C vitamini içerir. Aynı zamanda tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi birçok mineral ve bileşen içermektedir.

Bu yazımızı okuduktan sonra eminiz mandalina tüketiminize daha çok önem vereceksiniz. Şimdi bakalım bu faydalar nelermiş.

  • Kolesterole Faydaları

Mandalina kolesterol üretimini kısıtlayan synephrine üreterek kötü kolesterol seviyesini yükselten serbest radikallerin oluşturduğu unsurları ortadan kaldırır. Damar tıkanıklığı riskini azaltarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

  • Mandalina Kan Basıncını Düzenler

Kan basıncı seviyesini normalde tutmayı sağlayarak, düşük kan basıncı sorunları olan kişilere yardımcı olabilir.

  • Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Yüksek oranda lif içeren mandalina, midenin tokluk hissini arttırır, ayrıca sindirim sistemine faydalı olması ve sindirim sistemini ve özellikle bağırsak hareketlerini arttırması kolay bir şekilde dışkı atılımını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

  • Sağlıklı Bağışıklık Sistemi İçin Mandalina

İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi sağlığını korur ve güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığının neden olduğu bakteriyel ve salgın hastalıklarına karşı bağışıklık sistemine destek olduğu için kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

  • Mandalina Cilt Sağlığını Korur

Cilt sağlığı için en gerekli olan vitaminlerden C vitamini açısından oldukça zengin olan mandalina cildi serbest radikallerden koruyarak, güneş ışınlarının neden olduğu zararları giderebilir. Ayrıca mandalina kabuğunu direkt olarak cilde uygulayarak cilt sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

  • Mandalina Saç Sağlığını Korur

İçerdiği C vitamini sayesinde özellikle kırılgan saç yapılarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olurken, saç dökülmelerinin engelleyebilir.

  • Kanser Riskini Azaltır

Mandalina suyu kanser riskini azaltır, kanser hücreleriyle bağışıklık sisteminin mukavemetini arttırır.

Paylaş