Neden Sol Tarafa Yatmalı?

0

Düzenli ve kaliteli bir uyku bedensel ve zihinsel sağlığımızı olumlu yönde etkilemektedir. Bazıları uykuya önem vermeseler de ömrümüzün ⅓ ünün uyuyarak geçtiği bir gerçek. Sağlıklı bir yetişkinin bir günde 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Peki bu kadar önemli olan uyku hakkında yeteri kadar bilgiye sahip miyiz?

Uzmanlar uyurken sol tarafa yatmanın faydalarını şöyle sıralıyor;

  • Kalbin sağlıklı çalışmasını sağlar

Kalp sol tarafa yatıldığında tüm vücuda daha iyi kan pompalar.

Sol tarafa yatmak kalp üzerindeki baskıyı hafiflettiği için sağlık açısından faydalıdır. Özellikle hamile kadınlarda sol tarafa yatmak tavsiye edilir.

  • Reflüyü hafifletir

Mide vücudun sol tarafında bulunduğu için sol tarafa yattığımız zaman doğrudan etkileniyor. Özellikle reflü şikayeti yaşayan hastalarda sol tarafa yatmak reflünün hafiflemesine sebep oluyor.

  • Sindirimi kolaylaştırır

Sol tarafımıza yattığımızda midedeki besin kalıntıları kalın bağırsaktan inen kolona kolay geçiş sağlar bu da sindirim sistemimizi olumlu etkiler. Bu yüzden sindirim problemi yaşayanlar için sol tarafa yatmaları önerilir.

  • Lenf bezlerinin daha iyi çalışmasını sağlar

Lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Sol tarafımıza yattığımız zaman lenf sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz.

  • Toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar

Baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, kendini iyi hissetmeme, unutkanlık, dikkat bozukluğu ve zihinsel yorgunluk, ciltte akne, döküntü, egzama ve alerji gibi rahatsızlıkların oluşmasına, eklem ağrıları kalp ve kanser gibi hastalıkların başlangıcına sebep olan toksinleri vücuttan atmak için düzenli beslenme ve egzersiz yapmak en etkili yollardır. Bununla birlikte sol tarafa yatmanın vücuttaki toksinlerin daha kolay ayıklanmasına ve atılmasına yardımcı olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor.

Paylaş