Organik Yaşam Sevdası İç Mimariyi de Sardı: Bitki Duvarlar

0

 

Günümüzün trendlerinden organik yaşama dönüş ve betonlaşmadan kaçış, sonunda iç mekanlara da yansımış durumda. Dikey tarım ya da duvar bahçe gibi isimlerle anabileceğimiz bu girişim, özellikle refah seviyesi yüksek ülkelerde oldukça revaçta.

İç mekan yeşillendirme uygulaması

Ülkemizde de Avrupa’nın birkaç ülkesinden ithal yöntemi ile bu yeşil duvar çeşitleri tüketicinin zevkine sunulmakta. Kâh Fransa ormanlarından kâh Finlandiya vadilerinden çıkagelen bu bitkiler, kimyasal işlemlerden geçirilip mumyalanarak, toprağa ihtiyaç duymadan evlerimizin güzide duvarlarında kendilerine yaşam alanı buluyor. Hiçbir bakım gerektirmemeleri de cabası.

Yapay zeka desteği ile akıllandırılan duvarlarımız ise; ortama temiz hava sağlayarak mumyaya gerek kalmadan capcanlı yaşayan bitkileri yaşam alanlarımıza konuk ediyor. Bu durumda ‘yeşili koruyalım’ temamız sadece yeşille sınırlı kalmayarak pek çok renkte kendisini gösterebiliyor. Her şeyiyle yapay zekaya emanet bu bitkilerimiz akıllı birer bitki olup, kendi köklerini kendileri temizliyor ve doğadaki birçok bitkiye kıyasla daha fazla temiz hava sağlıyor. Duvarda bulunan sensörler sayesinde ne kadar ışık ne kadar su gerekli belirlenip her süreç kendi kendine yönetiliyor.

Siz de betonarme görüntüden sıkıldıysanız, engellenemez sanılan bu grileşmeye bir son verin ve bitki duvarlarla evlerinizin duvarlarına -kelimenin tam anlamıyla- canlılık katın.

Paylaş