Vücudumuz Susuz Kaldığında Sinyal Veriyor

0

Vücudumuz için suyun öneminden hep bahsedilir. Kuşkusuz ki herkes önemli olduğunu biliyordur. Fakat vücudumuzun susuz kaldığında ne gibi belirtiler ortaya çıkar biliyor musunuz?

Gelin bunlar nelermiş beraber bakalım;

 

  • Baş Ağrısı

Susuzluğun belki de en belirgin belirtilerinden biri de baş ağrısıdır. Bunun sebebi beynin yüzde 90’ının sudan oluşmasıdır ve vücudun susuz kalması baş ağrısı ile kendini göstermektedir. Vücuttaki suyun yüzde 5 kaybı bile baş ağrısına neden olabilmektedir. bu yüzden baş ağrısı yaşadığınızda aklınıza ilk gelen soru “Bugün ne kadar su içtim?” olmalıdır.

  • Unutkanlık

Sürekli bir şeyleri unutmaya mı başladınız. Hafızanızın eskisi kadar kuvvetli olmadığını mı düşünüyorsunuz. Yaşınızla alakalı olduğunu düşünmeden önce ne kadar su içtiğinizi gözden geçirmenizde fayda var. Yapılan araştırmalar, hafif düzeyde dehidrasyonun (susuzluk) baş ağrısı yaptığını, bilişsel performansı düşürdüğünü, yoğunlaşmayı zorlaştırdığını ve hafızada bozukluklara neden olduğunu söylüyor. Uzmanlar günde minimum 2 litre ( 8 bardak ) su içmenizi öneriyor.

  • Egzersizde güçlük çekmek

Uzmanlar dehidrasyon (susuzluk) durumunda vücut direncinin düştüğünü söylüyor. Bunun için belki de güçsüzlük hissettiğinizde ihtiyacınız olan tek şey bir bardak sudur.

  • Koyu renkte idrar

Yeteri kadar su tüketip tüketmediğinizi anlamanın bir başka yolu da idrarınızın rengi. Parlak sarı idrar rengi normaldir ve idrarınızın giderek koyulaşması az su aldığınızı ve sağlığınız ile ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

  • Esnekliğini kaybetmiş kuru deri

Az su tüketimi zamanlar cilt problemlerini de beraberinde getirir. Cildinizin kuruduğunu ve esnekliğini kaybettiğini farkettiyseniz artık su içmenin zamanı gelmiş demektir.

  • Kabızlık Problemi

Sindirim sisteminizin iyi çalışması için lif tüketiminin ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu hep vurgulanmaktadır. Yapılan çalışmalarda, su tüketiminin de kabızlık sorununa büyük ölçüde iyi geldiği kanıtlanmıştır. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi için bol bol su içmeniz gerekir.

  • Kan Şekerinin Düşmesi

Gün içerisinde yaşadığımız baş dönmesi ve halsizlik hisleri hemen acıktığımızı düşünmemize sebep olsa da asıl sebebin susuzluk olabilir. Bunun için bir kaç lokma bir şeyler atıştırmadan önce bir bardak su içmek de fayda var.

  • Dudakların Çatlaması

Dudaklar sadece hava koşullarından dolayı çatlamaz. Vücudunuzdaki sıvı düzeyi yeterli olmadığında sıvılar dudaklarımız gibi hayati olmayan organlardan uzaklaştırılıp kalp ve beyin gibi önemli organlara taşınır. Bu yüzden dudaklarınız çatladığında geçici çözüm olarak krem sümeden önce su içmeliyiz.

Paylaş