Zencefil Hakkında Bilinmeyenler

0

Zencefil Bitkisi

Bilinenin aksine; zencefil bir kök bitki değil, kök-saptır. Botanik biliminde ‘rizom’ adı verilen kök-saplar; toprağın altına doğru köklenirken, toprağın üstüne doğru filiz veren yatay gövdelerdir. Bu özelliğiyle rizomun felsefeye konu olmuşluğu bile var. (Meraklısı için bakınız; Deleuze ve Guattari) Güneydoğu Asyalı olan zencefil, zerdeçal ve kakule ile akrabadır.

Zencefil rizomları, karakteristik tadı dolayısıyla yiyecek ve içeceklerde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca zencefil taze ya da kurutulmuş halde ve toz halinde kullanıldığı gibi; yağı ya da suyu da işlenmiş gıdalarda ve kozmetik ürünlerinde kullanılır.

Zencefil Bitkisinin Faydaları

Sağlık için saymakla bitmeyecek pek çok yararı olan bu güzide bitkinin kökenini kısaca bilmenin ona bir vefa borcu olduğunu düşünerek, ama çok da uzatmadan, gelebiliriz zencefilin faydalarına.

Saymakla bitmez dedik ama, belli başlı etkilerini ve uygulaması kolay tarifleri sayarak devam edelim.

Zencefil, alternatif tıpta çok eskiye dayanan bir kullanım geçmişine sahiptir. Çok eski zamanlarda bile sindirime yardımcı olmak, bulantıyı azaltmak ve soğuk algınlığıyla mücadeleye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Atalarımızdan iyi bilecek değiliz ya, ilk ve en önemli etkisi bulantıya karşıdır. Geçmişte özellikle deniz tutmalarında yaygın olarak kullanılmıştır. Ameliyat sonrası bulantı ve kusmalarda da faydalıdır. En büyük etkiyi ise gebelikte özellikle sabah bulantılarında göstermektedir. Yine de gebelikte kullanım dozunu ayarlamanın önemini hatırlatmakta fayda var. Bu durumda yine alternatif olmayan tıptan, yani doktorunuzdan onay almak gerek.

Mide bulantısı için tarife gelecek olursak: Sadece koklayarak bile büyük ölçüde mide bulantınızı hafifletebileceğiniz gibi, ince dilimlenmiş taze zencefili sıcak suda 5 dakika demledikten sonra suyunu içerek de mide bulantınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bir diğer faydası eklem ve kas ağrılarını azaltmaktır. Özellikle egzersize bağlı kas ağrılarında, günde 2 gram zencefil tüketildiği takdirde, hissedilen ağrıların gün geçtikçe azaldığı görülmüştür.

Tarif: 1 bardak suya 1 kaşık toz zencefil, 1 kaşık bal ve biraz tarçın ekleyin. Sabahları güne başlamadan içerseniz, zinde bir gün geçirmenize vesile olacaktır.

Zencefil hazımsızlığa birebir! Bir grup sağlıklı insan üzerinde yapılan bir çalışmada, yemekten önce alınan 1.2 gram zencefil tozunun sindirimi %50 oranında hızlandırdığı görülmüştür.

Tarif: Toz zencefili sıcak suda 2-3 dakika demledikten sonra için.

Yemeği fazlaca kaçırmış olanlar için bonus tarif: Bir çay kaşığı limon suyuna bir tutam tuz ve bir tutam toz zencefil ekleyerek yutun. Dilerseniz bu ölçüleri suya da karıştırabilirsiniz.

Değerli kadınlar! İşte sizler için en can alıcı özelliğe geldik: Zencefil menstrüasyon esnasında oluşan krampları azaltmada cefakar kadınlarımızdan desteğini esirgemiyor. Pek çok kadının maalesef ki yakından tanıdığı, ismiyle müsemma (?) dismenore, işte bu nadide bitkimiz sayesinde beyaz bayrağı çekiyor. Bilhassa adet döneminin ilk 3 günü toz halinde alınan 1 gram zencefilin adet sancılarını bir ağrı kesici kadar azalttığı görülmüştür. Tarif: İnce ince dilimlediğiniz taze zencefili 1 su bardağı kadar kaynamış suya atıp 10 dakika kadar demledikten sonra limon ekleyerek için.

Bir diğer tarif: 1 bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı toz zencefil karıştırarak, arzu ederseniz balla da tatlandırarak içebilirsiniz.

Zencefil dostumuzdur! Antioksidan etkisi sayesinde akşamdan kalmalığa birebir olan canım bitkimiz, alkolün dozunu kaçırdığınız gecenin sabahında cereyan eden baş dönmesini ve bittabi mide bulantısını gidermede yardımcı. Lafı uzatmadan tarif: Toz zencefili kaynar suda demleyin, ister sıcak ister soğuk için. Evde taze zencefil vardı, o olmaz mı derseniz; karışımı içmeden bir şeyler yemeniz yararınıza olacaktır.

Sözün Özü

Her sabah içtiğiniz bir bardak suya bir dilim taze zencefil ya da 1 çay kaşığı toz zencefil karıştırarak hayatınıza zencefili adapte ederseniz, sağlıklı yaşama bir adım atmış sayılabilirsiniz. Yine de fazla abartmadan; günde en fazla 5-6 gram tüketilmesi öneriliyor. Ne de olsa her şeyin fazlası zarar, evet.

Sağlıklı günler!

Paylaş